Hallå där, Jakop Dalunde (MP) – Ny i styrelsen
Vad ser du fram emot som ny ledamot i Mälardalsrådets styrelse?
Jag ser fram emot att med min erfarenhet från riksdag och EU-parlamentet bidra till det viktiga arbete Mälardalsrådet gör för att främja investeringar i infrastruktur för hållbart resande. Mälardalsrådets fokus på enighet och tydlighet är en styrka i kontakten med den nationella politiken, näringslivet och invånarna i våra regioner.
Vilka av Mälardalsrådets frågor har du ett särskilt intresse för?
Arbetet inom En Bättre Sits med att stärka det storregionala kollektivtrafiksystemet, som ju både handlar om det lilla livspusslet och de stora samhällsutmaningarna. Kollektivtrafiken har en nyckelroll i omställningen av transportsektorn, men då kommer det behövas insatser från alla politiska nivåer så att människor vågar välja att resa kollektivt.
Varför är det viktigt att delta i det storregionala samarbetet?
Så många av våra mest brännande frågor sträcker sig över regiongränser, då behöver även samarbetet göra det. Dessutom är många av de frågor som är helt avgörande för oss regioner sådant som beslutas på nationell nivå. Utan samarbete över regiongränser blir det svårt för oss att få gehör för våra förslag och behov, men tillsammans blir vi en tydlig, konstruktiv part.