Lena Erixon, ordförande JBS: ”Utbud och kvalitet på järnvägsutbildningar möter inte behoven”
I Sverige och Stockholm-Mälarregionen ökar bristen på arbetskraft inom hela infrastruktursektorn, inte minst inom järnvägen, vilket bl a leder till förseningar och fördyringar av projekt. Hur ser du på kompetensbristen och hur arbetar parterna i järnvägsbranschen för att möta den?
– Att det finns tillgång till rätt kompetens kommer vara avgörande för att kunna underhålla och bygga ut järnvägsinfrastrukturen men också driva trafiken. Inom JBS driver vi flera projekt inom kompetensförsörjning och är involverade i andra projekt med syfte att öka attraktiviteten för att studera och arbeta inom järnvägen men också påverka utbildningsutbudet. Exempel på detta är att plattformen Järnvägsjobb.se med information till såväl utbildningsanordnare som intresserade nya och befintliga medarbetare, information till universitet och högskolor, ambassadörer från JBS medlemmar, kompetensgrupper på KTH mm. Vi är också engagerade i Järnvägscollege och vi har på olika sätt försökt påverka och stötta för att få igång bra utbildningar på alla nivåer som kvalificerar för att jobba inom järnvägen.
Vilka ser du som de största utmaningarna för att klara framtida kompetensförsörjning av järnvägsbranschen?
– Jag ser två utmaningar som är viktiga att hantera. Den ena är att såväl utbudet som kvalitén på utbildningar som erbjuds inte är tillräcklig och inte möter det behov som finns. Den andra utmaningen är att attraktiviteten för att jobba och studera inom järnvägen är för låg och har svårt att konkurrera med andra branscher.
Mälardalsrådet samlar kommuner och regioner i Stockholm-Mälarregionen, med nästan hälften av Sveriges befolkning och BNP, för att enas kring gemensamma prioriteringar inom infrastruktur och kompetensförsörjning, i samarbete med näringsliv och akademi. Hur ser du på betydelsen av storregionala samarbeten för att nå ett systemtänk där framtidens infrastrukturplanering går hand i hand med utbildningsplaneringen?
– Det tror jag bara är positivt och ökar förutsättningarna för att lyckas. Sen tror jag att det finns skäl för Mälardalsrådet att lära och utbyta erfarenheter med andra såväl nationellt som internationellt.
”Gamla spår och inga signaltekniker – hur möter vi utmaningarna?”
- Tid: 5 juli kl. 09.00-10.00.
- Plats: Wisby Strand eller digitalt
Mer information om seminariet hittar ni här