Hur kan man möta behov av kompetensförsörjning?

25 maj 2015

Årets HSS-konferens har temat globalisering, regional utveckling och hållbar samverkan.

Värdlärosäte är Linnéuniversitetet som välkomnar oss till Kalmar 28-29 maj.

Mälardalsrådet deltar i programmet genom en workshop i samverkan med SKL på temat Strukturer för regional kompetensförsörjning.

Workshopen syftar till att lyfta kommuner och regioners möjligheter till samverkan, både med varandra som med näringslivet, för att möta de stora behoven av matchning mellan utbildning och kompetensbehov.

 

Tiina Kikerpuu, du är samtalsledare på denna workshop.

Varför är det viktigt att diskutera dessa frågor på storregional nivå?

Förbättrad kompetens är en av Mälardalsrådets prioriterade områden för att skapa en stark kunskapsregion.

Trots ökad efterfrågan på kvalificerad arbetskraft har nyexaminerade svårt att ta sig in på arbetsmarknaden. Studenter efterlyser mer praktik och tydligare koppling till arbetslivet i utbildningen. Arbetsgivare söker en mångsidig kompetens hos framtida medarbetare: teoretisk, praktisk, social och språklig. Samarbetet mellan politik, näringsliv och utbildningssektor måste förbättras.

Vi tror att storregional samverkan inom dessa frågor – att vi pratar över gränserna och mellan det offentliga och näringslivet – är ett viktigt steg för att lösa gemensamma utmaningar.

FREDAG 29 MAJ

PLATS: FIRST HOTELL WITT

REGERINGEN 1

TID: 11.00-12.00

 

FÖRETAGENS KOMPETENSBEHOV PÅ KOMMUNERS OCH REGIONERS AGENDA.

» Hur kan kommuner och regioner möta företags behov av kompetensförsörjning?

Med utgångspunkt i SKL:s senaste rapport på temat talar vi om samverkansformer, och om matchning mellan utbildningssystemen och behoven av kompetens. Hur blir det bättre?

MEDVERKANDE:

Charlotte Berglund – utvecklingsstrateg, Skellefteå kommun.

Christina Hedberg – vd Handelskammaren i Mälardalen.

Maria Svensson Hallberg – utvecklingsledare, Region Örebro län.

SAMTALSLEDARE:

Lena Lundström – Sveriges Kommuner och Landsting, och Tiina Kikerpuu – Mälardalsrådet.

Här kan du läsa mer om HSS och resten av programmet.