Potential för ökat utbyte mellan Nederländerna och Sverige
Ines Coppoolse är relativt ny på posten som ambassadör och har snart varit i Stockholm i ett år. Hon har mycket positivt att säga om Stockholm-Mälarregionen.
– Den har en väl fungerande infrastruktur och är en innovativ kunskapsregion med snabb tillväxt. Här finns också välutbildade människor med bra språkkunskaper. Det är faktorer som gör det lätt för holländska företag att göra affärer här.
Hon tycker dock att Mälardarlingarna kunde bli bättre på att marknadsföra regionen.
– Innan jag flyttade till Stockholm hade jag ingen aning om vad Mälardalen var för något. En så stor region måste ni ju sätta på kartan.
Ines Coppoolse deltar i Mälardalsrådets seminarium i Almedalen kring transportinfrastruktur för jobb, tillväxt och internationell handel och hon menar att Stockholm-Mälarregionen kan lära av Nederländerna när det gäller att fortsätta att utveckla Stockholm-Mälarregionen till ett viktigt nav för godstransporter, handel och etableringar.
– Nederländerna är det mest tättbefolkade i Europa vilket gör att man sedan många år har god erfarenhet av stadsplanering i urbana miljöer. Vi slåss med samma frågor som andra storstadsregioner som hur vi planerar för ett smart och hållbart byggande. Här tror jag att vi kan hämta både idéer och inspirationer från varandra.
Ines Coppoolse påpekar att det är lätt att göra affärer mellan Nederländerna och Sverige.
– De kulturella likheterna är många och skillnaderna är små jämfört med många andra marknader. Det finns många outnyttjade möjligheter. Jag ser egentligen inga hinder för ett ökat utbyte mellan länderna. Det är mer en fråga om att informera om möjligheterna.
När det gäller Stockholm-Mälarregionens möjligheter noterar hon också att det finns utmaningar, som flaskhalsar i trafik- och transportsystemet men även när det gäller bristen på bostäder som riskerar att bromsa tillväxten.
– Det här är frågor som era beslutsfattare är väl medvetna om och som diskuteras flitigt. Från min synvinkel skulle jag ibland önska en mer visionär och långsiktig strategi för att lösa problemen. Annas är risken stor att man bygger bort enskilda flaskhalsar men inte ser helheten.
FAKTA/
Under Mälardalsrådets dag i Almedalen den 6 juli hålls seminariet Transportinfrastruktur för jobb, tillväxt och internationell handel, kl 15-16, Strandgatan 19. Förutom statssekreterare Irene Wennemo (S), Arbetsmarknadsdepartementet, deltar Monica Johansson (S), finanslandstingsråd Sörmland och vice ordförande i Mälardalsrådet, Kristoffer Tamsons (M), trafiklandstingsråd i Stockholm, Ines Coppoolse, Nederländernas ambassadör, Andreas Hatzigeorgiou, chefsekonom vid Stockholms handelskammare och Sara Övreby, Manager Global Public Affairs, Scania.